Työnohjaajat ja työyhteisön kehittäjät

Helsingin seurakuntien työnohjausta koordinoi:

Seija Riekkinen, p. 050-4017 045.  seija.riekkinen@evl.fi

 

Vantaan seurakuntien työnohjausta koordinoi:

Tarja Korpela, p. 050- 388 85 01, tarja.korpela@evl.fi

Pirjo Vatanen, p. 050-563 75 16, pirjo.vatanen@evl.fi

 

Ajo Martti, p. (09) 2340 2551, 050 5935  070, martti.ajo@evl.fi H:ki

Antola Marketta, p. (09) 2340 6519, 050 447 4833, marketta.antola@evl.fi H:ki

Anttila Lauri, risto.anttila@evl.fi  p. 050 347 38 12, Vantaa, (perhe-ja parisuhdetyö)

Apajalahti Seppo, seppo.apajalahti@evl.fi p. 044- 722 92 38, Loviisa

Elo Markku, 050 356 81 44, ext-markku.elo@hus.fi Vantaa, (mm.sielunhoito)

Eriksson Barbro, p. 050 427 0529, barbro.eriksson@hus.fi

Hall-Pänttäjä Maria, p. 050 380 09 22, maria.hall-panttaja@evl.fi Helsinki, syksyllä 2017 yksi ohjattava

Harjunpää Heli, 050 402 07 21,  heli.harjunpaa@hel.fi, H:ki

Hassinen Janne, p. 043-82 44 688, jannem.hassinen@gmail.com, Helsinki

Heikel-Nyberg Monica, p. 050 545 6172, monica.heikel-nyberg@evl.fi (Johannes församling), yksilöohjattava 2017

Heikkilä Lea, p. 050-3365 865, lea.heikkila@evl.fi Vantaa, sovittaessa myös muualla, (kasvatus, työalavastaavien/ lähiesimiesten ja tiimien työnohjaus)

Heinonen Leena, p. 045-2344 772, leena.heinonen@evl.fi  Helsinki

Heinonen Leena, p. 050-3818 779, leena.r.heinonen@evl.fi Vantaa

Helminen Veli-Matti, p. 050-303 8086, veli-matti.helminen@evl.fi, yksi yksilöohjattava syksy 2016.

Hilska-Salonen Hellevi, hellevi.hilska-salonen@evl.fi 050 347 6846, yksiö yksilöohjaus syksyllä 2017

Honkanen Sofia, sofia.honkanen@evl.fi H:ki 050 380 2356

Huovinen Leena, 050 301 96 13, leena.huovinen@evl.fi, H:ki

Hurmerinta Eeva-Liisa, p. 09-2340 3624, eeva-liisa.hurmerinta@evl.fi

Hållfast Merja, p. 050-365 1002, merja.hallfast@evl.fi

Jylhä Maria, p. 0400-9145 33, maria.jylha@evl.fi Porvoo

Kaajava Riitta, p. 0400-955 752, riitta.kaajava@evl.fi, Porvoo

Kajos Kimmo, p. (09) 2340 2574, kimmo.kajos@evl.fi, H:ki

Karvonen Keijo, p. 050-4020 785, keijo.karvonen@evl.fi, tai keijo.karvonen@hel.fi, H:ki, yksi yksilöohjaus tai ryhmäohjaus yhdessä työparin kanssa syksyllä 2017

Kauppinen Erja, 09-2340 2545, erja.kauppinen@evl.fi H:ki

Keskitalo Marja, p. 050-4025 797, marja.keskitalo@hel.fi

Kivinen Mari, p. 050- 3403 907, mari.kivinen@hel.fi (sielunhoito ja diakonia)

Kokkonen Jarmo, p. 050-5941 316,  jarmo.kokkonen@evl.fi H:ki

Korhonen Leena, p. (09) 2340 2356, leena.korhonen@evl.fi H:ki, (erityisnuorisotyö, diakonia)

Korhonen Raija, p. (09) 2340 2507, raija.korhonen@evl.fi H:ki, (yhteiskunnallinen- ja yhteiskuntatyö, kansalaisverkostot ja yhteiskuntavaikuttamisen kysymykset)

Korpaeus-Hellsten Tarja, p. 09-2340 2531, tarja.korpaeus-hellsten@evl.fi H:ki, (diakonia, nuorisotyö, kansanivälinen työ ja monikulttuurinen työ)

Korpela Tarja, tarja.korpela@evl.fi Vantaa, 050-388 85 01

Koskelin Juhani, juhani.koskelin@evl.fi Vantaa, 050 3473 979

Laihia Marja-Liisa, marja-liisa.laihia@evl.fi p. 050-4380 641, H:ki (Kirkkohallitus, kansainvälinen- ja monikulttuurisuustyö)

Latokangas Pirjo, p. 09-2340 2568, pirjo.latokangas@evl.fi

Leino Iiro, p. 050-5748870, iiro.leino@evl.fi, Helsinki

Liirus-Mäkelä Virpi, 09- 2340 2579, virpi.liirus-makela@evl.fi, H:ki

Linder Pirkko, 050 427 0528, ext-pirkko.linder@hus.fi, H:ki

Lindström Eva-Lisa, p. 09-2340 4833, eva-lisa.lindstrom@evl.fi H:ki

Lusa Arja, p. 044-595 8562, arja.lusa@knt.fi, 1-2 yksilötyönohjausta syksyllä 2017

Martikainen Kari, p. 050 382 7523, kari.martikainen@evl.fi Lapinjärvi, (seurakuntatyö, diakonia, päihde- ja kriisityö), syksyllä 2017 kaksi yksilöohjausta tai yksi ryhmä

Mattila Marko, 050 402 2913, mattila.marko@hel.fi H:ki, yksi yksilöohjaus syksy 2017

Maunuksela Anne Maria, p. 050 380 0876, anne.maunuksela@evl.fi, H:ki, (diakonia, esimies)

Metsälä Heidi, 09- 2340 3842,heidi.metsala@evl.fi, H:ki, ryhmäohjaus alkaa 18.2. 2016

Mustalahti Tuija, p. 050 427 21 90, tuija.mustalahti@hus.fi sielunhoidontyönohjausta

Mäkelä Mikko, p. 09-1802 209, 050-439 1968, mikko.makela@evl.fi, vuoden 2014 alusta 1 ohjattava tai ryhmä

Narvila Raija, p. 2340 2599, raija.narvila@evl.fi

Nordlund Pia, 09 2340 6542 tai 050 499 4617, pia.nordlund@evl.fi, H:ki

Nybacka Virva, 050 583 97 86,virva.nyback@evl.fi, H:ki

Oksanen Heli, 040 641 1202, heli.oksanen@suomenlahetysseura.fi, H:ki ja Vantaa, kansainvälinen työ, vapaaehtoistyö, maahanmuuttajatyö

Paananen Terhi, p. 050 301 92 68, terhi.paananen@evl.fi, H:ki (yhteydenotot mieluiten sähköpostilla)

Pasuri Tuula, p. 050-427 1969, tuula.pasuri@hus.fi  H:ki

Piipari-Kokko Satu, 050-427 9946, satu.piipari-kokko@hus.fi

Pohjolan-Pirhonen Carita, p. 029 54 74 795, 040-5177450, carita.pohjolan-pirhonen@poliisi.fi H:ki

Pulkkinen Tero, p. 050 575 8001, tero.pulkkinen@evl.fi, H:ki

Rantala Kirsi, p. 050 5698 378, kirsi.m.rantala@evl.fi, H:ki

Rautiainen Markku, p. (09) 2340 4110, 050-590 4397, markku.rautiainen@evl.fi, H:ki

Repo-Holten Taina, p. (09) 2340 2354, taina.repo-holten@evl.fi  H:ki, (sielunhoitotyö, perhetyön kysymykset, TRO - käyttää toiminnallisia menetelmiä työnohjauksessa)

Riekkinen Seija, p. (09) 2340 2434, seija.riekkinen@evl.fi päätoiminen työnohjaaja, H:ki, uusia ohjattavia syksyllä 2017

Ruotsalainen Paula, 050- 347 6441, paula.ruotsalainen@evl.fi Vantaa, (perheneuvonta ja muu ihmissuhdetyö, verkkoauttaminen ja skype-työnohjaus)

Räntilä Jaana, 040 823 78 08 , jaana.rantila@evl.fi H:ki

Rönkä Riitta, p. (09) 2340 2552, riitta.ronka@evl.fi H:ki

Saarela Tiina, 050-344 85 73, tiina.saarela@evl.fi H:ki, sovittaessa myös muualla, (diakonia ja taloushallinto)

Saarinen Jari, 050 443 62 28, jari.saarinen@evl.fi, Vantaa

Salmi Pontus, p. (09) 83 061/ pontus.salmi@evl.fi yksilö-, vain lyhyet ohjaukset, n. 10 kertaa

Salmio Mia, p. 09-2340 5128, mia.salmio@evl.fi, H:ki, yksi uusi yksilöohjaus kevät 2018

Savola Antti, p. 050-4271 159, antti.savola@evl.fi H:ki, (päihde- ja kriminaali- ja mielenterveystyö)

Silander Kristiina, 09 2340 2592, kristiina.silander@evl.fi, H:ki

Sirviö Kirsti, p. 050 584 68 59, kirsti.sirvio@evl.fi H:ki

Suonsivu Terhi, 050 381 87 58,  terhi.suonsivu@evl.fi, Vantaa

Toiviainen Saku, p. 2340 2569, saku.toiviainen@evl.fi  H:ki

Toivonen Katriina, p. 040 589 9312, katriina.toivonen@evl.fi Porvoo

Toppari Helena, p. (09) 2340 2557, helena.toppari@evl.fi H:ki, (asiakastyö, perheet, lapset ja nuoret)

Tuovinen Kari, p. 0400 554 615, kari.tuovinen@evl.fi, Pornainen

Tuovinen Ulla, p. 040 1425 175, (09) 1802 255, ulla.tuovinen@evl.fi H:ki

Turtiainen Asta, p. 050-566 6278, asta.turtiainen@kirkonulkomaanapu.fi, H:ki (diakonia, kansainvälinen työ, vapaaehtoistyö, lähiesimiesten työnohjaus)

Ullgren Ulla, p. 050-4020 786, ulla.ullgren@evl.fi H:ki

Valve Katri, p. 050-3096 865, katri.valve@evl.fi Vantaa, yksi yksilöohjattava tai lyhyt ryhmäprosessi syksy 2017

Vatanen Pirjo, p. 050-563 75 16, pirjo.vatanen@evl.fi

Vuorelma-Glad Päivi, 09- 2340 2508, paivi.vuorelma-glad@evl.fi H:ki, ei uusia ohjattavia.

 

 

 

TYÖYHTEISÖN KEHITTÄMINEN

Hiippakunnallamme on joukko kirkon koulutuksen saaneita työyhteisön kehittäjiä. . Työyhteisön kehittäjän tehtävänä "ei ole määrätä teidän elämäänne, vaan auttaa teitä suurempaan iloon elämässänne".

Työyhteisön kehittäminen sopii seurakunnille ja/ tai tiimeille, jotka tahtovat selkeyttää perustehtäväänsä, työnjakoa ja johtajuutta ja luoda parempaa vuorovaikutusta, viestintää ja työkulttuuria. Prosessin laajuus ja kesto sovitaan seurakunnan tarpeiden pohjalta.

Tuomiokapitulissa kehittämishankkeista voi Helsingin tuomiokapitulissa keskustella hiippakuntadekaani Reijo Liimataisen kanssa.

Seuraavilla henkilöillä on kirkollinen konsulttivalmennuskoulutus. Heiltä saa lisätietoa siitä, mitä työyhteisön kehittäminen on käytännössä.

 

* Apajalahti Seppo, p. 044- 722 92 38

* Elo Markku 050-3568144

* Hassinen Janne, 043-82 44 688

* Hiedanpää Riitta, puh. (09) 1502 287, 040- 5165 557

* Huovinen Leena (09) 2340 2518

* Huttunen Anitta (09) 2340 2404

* Karvonen Keijo, puh. 050- 402 0785

* Kaskinen Timo-Pekka (09) 2340 5710

* Kaura Aku, 050- 5934 529

* Laakso Anni, 050 3877 0149 (koulutuksessa)

* Lindström Eva-Lisa, puh. 050-5593 657

* Narvila Raija, puh. (09) 2340 2599

* Pakarinen Jukka, p. 050 4090659

* Palmu Harri, puh 040 4189561, harri.palmu@gmail.com

* Pöntinen Hannu, p. 050 3107577

* Remes Hanna, p. 040 5931148

* Riekkinen Seija, puh. 09- 2340 2434

* Räntilä Jaana, puh. 040 823 78 08

* Silvast Janne, puh. 050 3693526.

* Vatanen Pirjo, puh. 050-5637 516

* Virta Sari, puh. 0400- 656 376