Rippikouluasiat

Jokainen seurakunta on nimennyt työntekijän tai tiimin, jonka vastuulla on rippikoulujen kehittäminen omassa seurakunnassa. Rippikoulun paikallissuunnitelma on jokaisen seurakunnan oma dokumentti, johon kootaan rippikoulujen toteuttamisen kannalta oleelliset asiat.

Hiippakunta kokoaa rippikoulukonsulttien verkoston, joka tukee paikallisseurakuntien rippikouluvastaavia. Hiippakuntatasolla rippikouluasioita koordinoi Vantaan seurakuntien kasvatusasioiden sihteeri Iris Sotamaa.

 

Helsingin hiippakunnan rippikoulukonsultit

 

Nuorisotyönohjaaja Heidi Granström
Malmin seurakunta

heidi.granstrom@evl.fi

p. 050 3690 0965

 

Pastori Matilda Hakkarainen

Töölön seurakunta

matilda.hakkarainen@evl.fi

p. 09 2340 6300

 

Kirkkomuusikko Kari Härkönen
Kannelmäen seurakunta
kari.harkonen@evl.fi

p. 050 430 9029

 

Nuorisotyönohjaaja Varpu Koivunen

Lauttasaaren seurakunta

varpu.koivunen@evl.fi

p. 050 380 3523

 

Pastori Sari Kokkonen

Hakunilan seurakunta

sari.kokkonen@evl.fi

p. 040 5062 949

 

Pastori Miika Kolari

Haagan seurakunta

miika.kolari@evl.fi

p. 050 3802 314

 

Jemina Korkiamäki

Pornaisten seurakunta

jemina.korkiamaki@evl.fi

p. 040 5863 577

 

Pastori Antti Kupiainen

Askolan seurakunta

antti.kupiainen@evl.fi

p. 0400 199 839

 

Nuorisotyönohjaaja Jari Oksanen

Porvoon suomalainen seurakunta

jari.oksanen@evl.fi

p. 0400 494 039

 

Pastori Jukka Pakarinen

Vartiokylän seurkaunta

jukka.pakarinen@evl.fi

p. 050 4090 659

 

Nuorisotyönohjaaja Iris Sotamaa
Vantaan seurakuntayhtymä

iris.sotamaa@evl.fi

p. 050 378 0318

 

Pastori Ilmari Syrjälä

Helsingin seurakuntayhtymä

ilmari.syrjala@evl.fi

p. 050 3544 629

 

Pastori Tiia Tuovinen

Pakilan seurakunta

tiia.tuovinen@evl.fi

p. 050 4016 173

 

Kanttori Teija Tuukkanen

Kirkkohalitus

teija.tuukkanen@evl.fi

p. 040 1425 175

 

Pastori Riikka Wikström

Korson seurakunta

riikka.wikstrom@evl.fi

p. 050 5217 462