Kirkolliskokouksen maallikkoedustajien vaali

Valituksi tulleiden henkilöiden nimet on lihavoitu

Ehdokkaat vaalilistoittain suhdeluvun mukaisessa järjestyksessä

Lista

nimi

äänimäärä

suhdeluku

I

10 Pitkänen Liisa Annikki

26,413

107,434

I

11 Reinikainen Pekka Jussi

24,024

53,717

I

6 Lemmetyinen Riitta Anneli

14,157

35,811

I

9 Pircklén Anne Kristiina

9,781

26,859

I

13 Stenlund Anna Mari

7,180

21,487

I

17 Wendland Lauri Andreas

5,329

17,906

I

16 Vehko Pekka Tapio

4,426

15,348

I

8 Ojala Jaakko Venni Juhani

4,412

13,429

I

3 Laakso Markku Tapio

3,267

11,937

I

4 Lampela Niilo Aulis

3,094

10,743

I

14 Tuori Sari Johanna

1,922

9,767

I

12 Satama Mikko Matti

1,167

8,953

I

7 Makkonen Jouko Juhani

0,867

8,264

I

2 Hakkari Tommi Gunnar Mikael

0,824

7,674

I

15 Turpeinen Terhi Hannele

0,571

7,162

I

5 Lehto Mika Petteri

0,000

6,715

107,434

II

34 Sahi Timo Lauri Juhani

32,131

209,108

II

29 Ojala Sami Juhani

27,716

104,554

II

21 Kopponen Lauri Tapani

17,027

69,703

II

36 Salomaa Pekka Arvo Johannes

16,727

52,277

II

25 Leppiniemi Jarmo T.A.

15,724

41,822

II

28 Nyström Sirkku Kyllikki

14,160

34,851

II

20 Eskola Seikko Aarne Väinämö

12,826

29,873

II

35 Salmela Kaija Tuulikki

12,000

26,139

II

32 Relander Helmi Elina Hannele

8,985

23,234

II

33 Ruokonen Saara Annikki

7,705

20,911

II

30 Peltonen Juha Heikki

6,573

19,010

II

23 Kurttila Tuomas Paavo

6,106

17,426

II

18 Andersson Katri Marjukka

5,285

16,085

II

27 Nurmela Tuomas Lauri

4,476

14,936

II

26 Nenonen Lulu Aino Inkeri

4,296

13,941

II

37 Siltanen-Muilu Silja Annukka

4,236

13,069

II

22 Korpela Timo Ilmari

3,450

12,300

II

24 Lanamäki Antti Juhani

3,428

11,617

II

19 Asikanius Riitta Maila Hillevi

3,354

11,006

II

31 Pontela Tuula Sinikka

2,903

10,455

209,108

III

38 Lehmuskallio Paula

13,251

13,251

13,251

IV

42 Nurmela Pekka Kalevi

18,726

50,137

IV

44 Ylitalo Liisa Maria

10,552

25,069

IV

43 Tepora Jarno Kalervo

7,220

16,712

IV

40 Kokkonen Anne Marja

5,886

12,534

IV

39 Flinck Seppo Ilmari

4,372

10,027

IV

41 Lehtonen Matti Juhani

3,381

8,356

50,137

V

65 Sollamo Matti Risto Juhani

20,109

118,575

V

47 Grönlund Henrietta

11,436

59,288

V

50 Hiilamo Heikki Tuomas

11,166

39,525

V

64 Siukonen Antti Armas

9,535

29,644

V

55 Korhonen Salla Anni Emilia

7,526

23,715

V

59 Laine Antti Tapio

7,501

19,763

V

58 Laaksonen Petri Kari Olavi

6,863

16,939

V

62 Ranta Salla Liina Maaretta

5,790

14,822

V

66 Valtanen Markku Antero

5,615

13,175

V

57 Koskinen Päivikki Päivänsäde

5,595

11,858

V

49 Heikkinen Markku Tapio

4,131

10,780

V

61 Pöllänen Tea Tuulikki Elisabet

3,639

9,881

V

63 Saarela Veronica Anna Patricia

3,513

9,121

V

46 Beurling Juha Tuomas

3,400

8,470

V

53 Kaila Katja Pauliina

3,249

7,905

V

60 Peltola Miina Matleena

3,025

7,411

V

52 Ingervo Sirkku Ilona Maaria

2,390

6,975

V

48 Hassinen Marja-Leena

1,250

6,588

V

45 Arjoranta Jari Kalervo

1,118

6,241

V

54 Kangas Juho Ante Nestori

0,867

5,929

V

56 Koskelainen Laura Johanna

0,857

5,646

V

51 Hämäläinen Jukka Antero

0,000

4,743

118,575

VI

71 Mölsä Aulis Jouko

20,855

62,364

VI

67 Hautala Soile Johanna

9,243

31,182

VI

69 Kantola Tarja Sinikka

8,495

20,788

VI

70 Kuisma Risto Martti

6,958

15,591

VI

68 Kallio Kalle Johannes

4,750

12,473

VI

74 Ylänkö Arja Katriina

4,740

10,394

VI

75 Ylianttila Anu Pauliina

4,584

8,909

VI

73 Väisänen Seppo Ilmari

1,882

7,796

VI

72 Suolanen Matti Juhani

0,857

6,929

62,360

Ehdokkaat vertausluvun mukaisessa järjestyksessä

lista

nimi

suhdeluku

Vertausluku

II

34 Sahi Timo Lauri Juhani

32,131

209,108

V

65 Sollamo Matti Risto Juhani

20,109

118,575

I

10 Pitkänen Liisa Annikki

26,413

107,434

II

29 Ojala Sami Juhani

27,716

104,554

II

21 Kopponen Lauri Tapani

17,027

69,703

VI

71 Mölsä Aulis Jouko

20,855

62,364

V

47 Grönlund Henrietta

11,436

59,288

I

11 Reinikainen Pekka Jussi

24,024

53,717

II

36 Salomaa Pekka Arvo Johannes

16,727

52,277

IV

42 Nurmela Pekka Kalevi

18,726

50,137

II

25 Leppiniemi Jarmo T.A.

15,724

41,822

V

50 Hiilamo Heikki Tuomas

11,166

39,525

I

6 Lemmetyinen Riitta Anneli

14,157

35,811

II

28 Nyström Sirkku Kyllikki

14,160

34,851

VI

67 Hautala Soile Johanna

9,243

31,182

II

20 Eskola Seikko Aarne Väinämö

12,826

29,873

V

64 Siukonen Antti Armas

9,535

29,644

I

9 Pircklén Anne Kristiina

9,781

26,859

II

35 Salmela Kaija Tuulikki

12,000

26,139

IV

44 Ylitalo Liisa Maria

10,552

25,069

V

55 Korhonen Salla Anni Emilia

7,526

23,715

II

32 Relander Helmi Elina Hannele

8,985

23,234

I

13 Stenlund Anna Mari

7,180

21,487

II

33 Ruokonen Saara Annikki

7,705

20,911

VI

69 Kantola Tarja Sinikka

8,495

20,788

V

59 Laine Antti Tapio

7,501

19,763

II

30 Peltonen Juha Heikki

6,573

19,010

I

17 Wendland Lauri Andreas

5,329

17,906

II

23 Kurttila Tuomas Paavo

6,106

17,426

V

58 Laaksonen Petri Kari Olavi

6,863

16,939

IV

43 Tepora Jarno Kalervo

7,220

16,712

II

18 Andersson Katri Marjukka

5,285

16,085

VI

70 Kuisma Risto Martti

6,958

15,591

I

16 Vehko Pekka Tapio

4,426

15,348

II

27 Nurmela Tuomas Lauri

4,476

14,936

V

62 Ranta Salla Liina Maaretta

5,790

14,822

II

26 Nenonen Lulu Aino Inkeri

4,296

13,941

I

8 Ojala Jaakko Venni Juhani

4,412

13,429

III

38 Lehmuskallio Paula

13,251

13,251

V

66 Valtanen Markku Antero

5,615

13,175

II

37 Siltanen-Muilu Silja Annukka

4,236

13,069

IV

40 Kokkonen Anne Marja

5,886

12,534

VI

68 Kallio Kalle Johannes

4,750

12,473

II

22 Korpela Timo Ilmari

3,450

12,300

I

3 Laakso Markku Tapio

3,267

11,937

V

57 Koskinen Päivikki Päivänsäde

5,595

11,858

II

24 Lanamäki Antti Juhani

3,428

11,617

II

19 Asikanius Riitta Maila Hillevi

3,354

11,006

V

49 Heikkinen Markku Tapio

4,131

10,780

I

4 Lampela Niilo Aulis

3,094

10,743

II

31 Pontela Tuula Sinikka

2,903

10,455

VI

74 Ylänkö Arja Katriina

4,740

10,394

IV

39 Flinck Seppo Ilmari

4,372

10,027

V

61 Pöllänen Tea Tuulikki Elisabet

3,639

9,881

I

14 Tuori Sari Johanna

1,922

9,767

V

63 Saarela Veronica Anna Patricia

3,513

9,121

I

12 Satama Mikko Matti

1,167

8,953

VI

75 Ylianttila Anu Pauliina

4,584

8,909

V

46 Beurling Juha Tuomas

3,400

8,470

IV

41 Lehtonen Matti Juhani

3,381

8,356

I

7 Makkonen Jouko Juhani

0,867

8,264

V

53 Kaila Katja Pauliina

3,249

7,905

VI

73 Väisänen Seppo Ilmari

1,882

7,796

I

2 Hakkari Tommi Gunnar Mikael

0,824

7,674

V

60 Peltola Miina Matleena

3,025

7,411

I

15 Turpeinen Terhi Hannele

0,571

7,162

V

52 Ingervo Sirkku Ilona Maaria

2,390

6,975

VI

72 Suolanen Matti Juhani

0,857

6,929

I

5 Lehto Mika Petteri

0,000

6,715

V

48 Hassinen Marja-Leena

1,250

6,588

V

45 Arjoranta Jari Kalervo

1,118

6,241

V

54 Kangas Juho Ante Nestori

0,867

5,929

V

56 Koskelainen Laura Johanna

0,857

5,646

V

51 Hämäläinen Jukka Antero

0,000

4,743