Hiippakuntavaltuuston maallikkojäsenten vaali

Valituksi tulleiden henkilöiden nimet on lihavoitu

Ehdokkaat vaalilistoittain suhdeluvun mukaisessa järjestyksessä

Lista

nimi

äänimäärä

suhdeluku

I

81 Pitkänen Liisa Annikki

29,105

117,639

I

83 Reinikainen Pekka Jussi

25,834

58,820

I

76 Laakso Markku Tapio

14,952

39,213

I

82 Rantanen Leena Susanna

13,321

29,410

I

80 Pircklén Anne Kristiina

11,470

23,528

I

85 Wendland Lauri Andreas

8,485

19,607

I

79 Ojala Jaakko Venni Juhani

6,133

16,806

I

77 Lampela Niilo Aulis

4,502

14,705

I

84 Tuori Sari Johanna

3,837

13,071

I

78 Lehto Mika Petteri

0,000

11,764

I

86 Satama Mikko Matti

0,000

10,694

117,639

II

89 Grönlund Henrietta

11,596

94,426

II

99 Koskinen Päivikki Päivänsäde

10,821

47,213

II

100 Laine Antti Tapio

9,043

31,475

II

97 Korhonen Salla Anni Emilia

7,223

23,607

II

88 Beurling Juha Tuomas

6,639

18,885

II

102 Niinivaara Leena Hellikki

6,547

15,738

II

90 Hassinen Marja-Leena

6,323

13,489

II

95 Kaila Katja Pauliina

5,281

11,803

II

103 Peltola Miina Matleena

4,907

10,492

II

101 Myllys Mikko Juhani

4,500

9,443

II

92 Huhta Elina Marjatta

3,946

8,584

II

91 Heikkinen Markku Tapio

3,417

7,869

II

94 Ingervo Sirkku Ilona Maaria

3,176

7,264

II

105 Saarela Veronica Anna Patricia

2,370

6,745

II

106 Valtanen Markku Antero

2,236

6,295

II

93 Hämäläinen Jukka Antero

1,798

5,902

II

104 Ranta Salla Liina Maaretta

1,761

5,554

II

87 Arjoranta Jari Kalervo

1,118

5,246

II

96 Kangas Juho Ante Nestori

0,867

4,970

II

98 Koskelainen Laura Johanna

0,857

4,721

94,426

III

116 Mölsä Aulis Jouko

22,167

69,751

III

112 Kantola Tarja Sinikka

11,063

34,876

III

108 Hautala Soile Johanna

9,733

23,250

III

118 Ylänkö Arja Katriina

4,740

17,438

III

113 Lehtola Kari Sulevi

4,427

13,950

III

110 Kuisma Risto Martti

4,288

11,625

III

111 Kallio Kalle Johannes

4,171

9,964

III

114 Mäki Aleksis-Sebastian

3,168

8,719

III

115 Mäki Terhi Marleena

2,112

7,750

III

109 Hyvärinen Pertti Rainer

2,000

6,975

III

117 Väisänen Seppo Ilmari

1,882

6,341

III

107 Davies Johanna Maria

0,000

5,813

69,751

IV

128 Ojala Sami Juhani

30,669

206,558

IV

134 Sahi Timo Lauri Juhani

28,208

103,279

IV

136 Salomaa Pekka Arvo Johannes

16,960

68,853

IV

121 Eskola Seikko Aarne Väinämö

15,383

51,640

IV

127 Nyström Sirkku Kyllikki

14,525

41,312

IV

135 Salmela Kaija Tuulikki

13,150

34,426

IV

131 Relander Helmi Elina Hannele

12,051

29,508

IV

122 Korpela Timo Ilmari

11,500

25,820

IV

130 Pontela Tuula Sinikka

9,166

22,951

IV

133 Ruokonen Saara Annikki

8,895

20,656

IV

137 Siltanen-Muilu Silja Annukka

7,604

18,778

IV

129 Peltonen Juha Heikki

7,430

17,213

IV

119 Andersson Katri Marjukka

7,144

15,889

IV

125 Nenonen Lulu Aino Inkeri

6,370

14,754

IV

123 Kylliäinen Timo Sakari

6,152

13,771

IV

124 Lanamäki Antti Juhani

3,428

12,910

IV

126 Nurmela Tuomas Lauri Johannes

3,164

12,150

IV

120 Asikanius Riitta Maila Hillevi

2,569

11,475

IV

132 Rissanen Laura Kaarina

2,190

10,871

206,558

V

143 Nurmela Pekka Kalevi

18,193

54,986

V

141 Kokkonen Anne Marja

8,901

27,493

V

138 Flinck Seppo Ilmari

8,383

18,329

V

140 Karhunen Lea Anneli

8,055

13,747

V

142 Niemi Soile Helena

4,743

10,997

V

139 Järvinen Pasi Ensio

3,580

9,164

V

144 Tepora Jarno Kalervo

3,131

7,855

54,986

VI

145 Lehmuskallio Paula

12,092

19,194

VI

146 Puolakka Teuvo

7,102

9,597

19,19

Ehdokkaat vertausluvun mukaisessa järjestyksessä

Lista

nimi

suhdeluku

vertausluku

IV

128 Ojala Sami Juhani

30,67

206,56

I

81 Pitkänen Liisa Annikki

29,11

117,64

IV

134 Sahi Timo Lauri Juhani

28,21

103,28

II

89 Grönlund Henrietta

11,6

94,43

III

116 Mölsä Aulis Jouko

22,17

69,75

IV

136 Salomaa Pekka Arvo Johannes

16,96

68,85

I

83 Reinikainen Pekka Jussi

25,83

58,82

V

143 Nurmela Pekka Kalevi

18,19

54,99

IV

121 Eskola Seikko Aarne Väinämö

15,38

51,64

II

99 Koskinen Päivikki Päivänsäde

10,82

47,21

IV

127 Nyström Sirkku Kyllikki

14,53

41,31

I

76 Laakso Markku Tapio

14,95

39,21

III

112 Kantola Tarja Sinikka

11,06

34,88

IV

135 Salmela Kaija Tuulikki

13,15

34,43

II

100 Laine Antti Tapio

9,04

31,48

IV

131 Relander Helmi Elina Hannele

12,05

29,51

I

82 Rantanen Leena Susanna

13,32

29,41

V

141 Kokkonen Anne Marja

8,9

27,49

IV

122 Korpela Timo Ilmari

11,5

25,82

II

97 Korhonen Salla Anni Emilia

7,22

23,61

I

80 Pircklén Anne Kristiina

11,47

23,53

III

108 Hautala Soile Johanna

9,73

23,25

IV

130 Pontela Tuula Sinikka

9,17

22,95

IV

133 Ruokonen Saara Annikki

8,9

20,66

I

85 Wendland Lauri Andreas

8,49

19,61

VI

145 Lehmuskallio Paula

12,09

19,19

II

88 Beurling Juha Tuomas

6,64

18,89

IV

137 Siltanen-Muilu Silja Annukka

7,6

18,78

V

138 Flinck Seppo Ilmari

8,38

18,33

III

118 Ylänkö Arja Katriina

4,74

17,44

IV

129 Peltonen Juha Heikki

7,43

17,21

I

79 Ojala Jaakko Venni Juhani

6,13

16,81

IV

119 Andersson Katri Marjukka

7,14

15,89

II

102 Niinivaara Leena Hellikki

6,55

15,74

IV

125 Nenonen Lulu Aino Inkeri

6,37

14,75

I

77 Lampela Niilo Aulis

4,5

14,7

III

113 Lehtola Kari Sulevi

4,43

13,95

IV

123 Kylliäinen Timo Sakari

6,15

13,77

V

140 Karhunen Lea Anneli

8,06

13,75

II

90 Hassinen Marja-Leena

6,32

13,49

I

84 Tuori Sari Johanna

3,84

13,07

IV

124 Lanamäki Antti Juhani

3,43

12,91

IV

126 Nurmela Tuomas Lauri Johannes

3,16

12,15

II

95 Kaila Katja Pauliina

5,28

11,8

I

78 Lehto Mika Petteri

0

11,76

III

110 Kuisma Risto Martti

4,29

11,63

IV

120 Asikanius Riitta Maila Hillevi

2,57

11,48

V

142 Niemi Soile Helena

4,74

11

IV

132 Rissanen Laura Kaarina

2,19

10,87

I

86 Satama Mikko Matti

0

10,69

II

103 Peltola Miina Matleena

4,91

10,49

III

111 Kallio Kalle Johannes

4,17

9,96

VI

146 Puolakka Teuvo

7,1

9,6

II

101 Myllys Mikko Juhani

4,5

9,44

V

139 Järvinen Pasi Ensio

3,58

9,16

III

114 Mäki Aleksis-Sebastian

3,17

8,72

II

92 Huhta Elina Marjatta

3,95

8,58

II

91 Heikkinen Markku Tapio

3,42

7,87

V

144 Tepora Jarno Kalervo

3,13

7,86

III

115 Mäki Terhi Marleena

2,11

7,75

II

94 Ingervo Sirkku Ilona Maaria

3,18

7,26

III

109 Hyvärinen Pertti Rainer

2

6,98

II

105 Saarela Veronica Anna Patricia

2,37

6,74

III

117 Väisänen Seppo Ilmari

1,88

6,34

II

106 Valtanen Markku Antero

2,24

6,3

II

93 Hämäläinen Jukka Antero

1,8

5,9

III

107 Davies Johanna Maria

0

5,81

II

104 Ranta Salla Liina Maaretta

1,76

5,55

II

87 Arjoranta Jari Kalervo

1,12

5,25

II

96 Kangas Juho Ante Nestori

0,87

4,97

II

98 Koskelainen Laura Johanna

0,86

4,72