Kirkolliskokouksen maallikkoedustajien vaalin tulos

Ehdokkaat vaalilistoittain suhdeluvun mukaisessa järjestyksessä

Valituksi tulleet on lihavoitu

I Elävä kirkko kaupungissa

EhdokasÄänimääräVertauslukuArvottu
13 Sahi, Timo Lauri Juhani31,926145,065 
10 Ojala, Sami Juhani29,15172,533 
4 Kopponen, Lauri Tapani12,69148,355 
15 Salomaa, Pekka Arvo Johannes11,25636,266 
16 Skyttä, Jorma Olavi10,81229,013 
14 Salmela, Kaija Tuulikki10,69324,178 
5 Lanamäki, Antti Juhani9,29620,724 
6 Leinonen, Helena Marianne7,05618,133 
12 Reinilä, Laura Eeva Maaria6,00816,118 
2 Eskola, Irja4,57214,507 
9 Nyström, Sirkku Kyllikki2,99313,188 
8 Nenonen, Lulu Aino Inkeri2,86612,089 
11 Piirainen, Leena Aino Kyllikki 1,93611,159 
17 Suontakanen, Tapio Johannes1,33310,362a
18 Sävilammi, Hanna Elina1,3339,671b
3 Harjunpää, Marika Mataleena1,1439,067 
7 Marjamäki, Pipsa Lotta08,533a
19 Virkkunen, Aarne Arto Kalevi08,059b
    

II Vantaan avoin ryhmä

EhdokasÄänimääräVertauslukuArvottu
31 Ylitalo, Liisa Maria16,4349,648 
21 Karhunen, Lea Anneli7,98324,824 
26 Peltohaka, Tapio Juhani7,2316,549 
25 Nieminen, Taru Ella Sylvia512,412 
20 Balac, (Ansu) Anne-Sophie Madeleine3,5769,930 
22 Kiviranta, Martti Tapani3,3098,275 
30 Tykkyläinen, Maiju Esteri2,5787,093 
28 Pietarinen, Pertti Antero1,76,206 
27 Peltola, Lauri Juhana15,516 
23 Liesiö, Linda Anna0,8424,965 
24 Miettinen, Elina Martta Kaarina04,513a
29 Rantasalo, Joona Taneli04,137b
    

III Tulkaa kaikki

EhdokasÄänimääräVertauslukuArvottu
38 Korhonen, Johanna Maria21,715173,053 
39 Korolainen-Virkajärvi, Katri Inkeri12,70486,527 
33 Hiilamo, Heikki Tuomas11,35957,684 
32 Grönlund, Henrietta11,34643,263 
54 Weuro, Jaakko Aleksi11,29634,611 
47 Raittila, Kaisa Liisa9,92128,842 
50 Saarela, Veronica Anna Patricia9,68924,722 
49 Rämö, Eve Marjukka9,02721,632 
53 Westerlund, Juha Raine9,00519,228 
34 Huttula, Tapio Kalevi9,00117,305 
37 Kari, Ville Markus8,60515,732 
43 Mithiku, Hanna Grete8,22414,421 
51 Soininvaara, Anna-Maria Talvikki8,06413,312 
36 Immonen, Maria Elina7,07612,361 
41 Laitila, Anu Susanna5,68311,537 
44 Nurmi, Hannu-Matias4,7210,816 
45 Penkari, Joni Karri Santeri4,46810,180 
40 Laaksonen, Petri Kari Olavi3,2129,614 
42 Maskulin, Nina Piritta2,9669,108 
52 Virtala, Timo Juhani2,4338,653 
46 Purovaara, Maksim1,4838,241 
48 Rantakari, Markus Ilari1,0567,866 
35 Huuskonen, Miikka Johannes07,524 
    

IV Sosialidemokraattiset srk-maallikot

EhdokasÄänimääräVertauslukuArvottu
55 Ala-Kapee-Hakulinen, Pirjo Anneli17,78377,018 
59 Kantola, Tarja Sinikka12,06138,509 
67 Ylänkö, Arja Katriina8,85625,673 
65 Vuori, Wiking Juhani Valdemar8,48619,255 
62 Mölsä, Jouko Aulis7,78215,404 
63 Paavolainen, Sara Johanna5,65912,836 
58 Jalovaara, Ville4,27411,003 
60 Kuisma, Risto Martti Antero3,4479,627 
57 Heikkinen, Markku Tapio2,8858,558 
56 Eriksson, Soile Johanna1,9457,702 
61 Kuntsi, Hanna Karoliina1,5667,002 
64 Turkki, Päivi Helena1,3336,418 
66 Väisänen, Seppo Ilmari0,9415,924 
    

V Elävä kirkko - avoin ja sitoutunut

EhdokasÄänimääräVertauslukuArvottu
87 Reinikainen, Pekka Jussi21,2114,443 
70 Halonen, Reino Matias19,58757,222 
78 Liikala, Teemu Jaakko Sakari11,22238,148 
83 Pitkäranta, Päivi Elisabeth9,99328,611 
88 Saari, Anna-Leena9,122,889 
80 Mäkimattila, Sari Maria7,85919,074 
74 Korpela, Timo Ilmari5,43416,349 
86 Pynnönen, Heikki Juhani4,63514,305 
79 Marjokorpi, Jouni Pekka Santeri4,04712,716 
81 Nissinen, Riitta Hannele3,30511,444 
84 Pulli, Erkki Juhana3,16810,404 
71 Ilmonen, Jari Aulis3,0329,537 
68 Araneva, Jari Juhani38,803 
75 Kuikanmäki, Kimmo Olavi2,2148,175 
69 Hakkari, Tommi Gunnar Mikael1,5257,630 
77 Lehto, Mika Petteri1,4277,153 
73 Koivula, Kaisa Helena1,2746,732 
72 Karhi, Kimmo Kalevi1,0566,358 
85 Puusa, Arto Ilmari0,9446,023 
76 Laavi, Helena Johanna0,4215,722 
82 Piitulainen, Seppo Tauno Olavi05,450 

 

Ehdokkaat vertausluvun mukaisessa järjestyksessä

 

ListaEhdokkaan nimiÄänimääräVertausluku
III38 Korhonen, Johanna Maria21,715173,05
I13 Sahi, Timo Lauri Juhani31,926145,07
V87 Reinikainen, Pekka Jussi21,200114,44
III39 Korolainen-Virkajärvi, Katri Inkeri12,70486,53
IV55 Ala-Kapee-Hakulinen, Pirjo Anneli17,78377,02
I10 Ojala, Sami Juhani29,15172,53
III33 Hiilamo, Heikki Tuomas11,35957,68
V70 Halonen, Reino Matias19,58757,22
II31 Ylitalo, Liisa Maria16,43049,65
I4 Kopponen, Lauri Tapani12,69148,36
III32 Grönlund, Henrietta11,34643,26
IV59 Kantola, Tarja Sinikka12,06138,51
V78 Liikala, Teemu Jaakko Sakari11,22238,15
I15 Salomaa, Pekka Arvo Johannes11,25636,27
III54 Weuro, Jaakko Aleksi11,29634,61
I16 Skyttä, Jorma Olavi10,81229,01
III47 Raittila, Kaisa Liisa9,92128,84
V83 Pitkäranta, Päivi Elisabeth9,99328,61
IV67 Ylänkö, Arja Katriina8,85625,67
II21 Karhunen, Lea Anneli7,98324,82
III50 Saarela, Veronica Anna Patricia9,68924,72
I14 Salmela, Kaija Tuulikki10,69324,18
V88 Saari, Anna-Leena9,10022,89
III49 Rämö, Eve Marjukka9,02721,63
I5 Lanamäki, Antti Juhani9,29620,72
IV65 Vuori, Wiking Juhani Valdemar8,48619,25
III53 Westerlund, Juha Raine9,00519,23
V80 Mäkimattila, Sari Maria7,85919,07
I6 Leinonen, Helena Marianne7,05618,13
III34 Huttula, Tapio Kalevi9,00117,31
II26 Peltohaka, Tapio Juhani7,23016,55
V74 Korpela, Timo Ilmari5,43416,35
I12 Reinilä, Laura Eeva Maaria6,00816,12
III37 Kari, Ville Markus8,60515,73
IV62 Mölsä, Jouko Aulis7,78215,40
I2 Eskola, Irja4,57214,51
III43 Mithiku, Hanna Grete8,22414,42
V86 Pynnönen, Heikki Juhani4,63514,31
III51 Soininvaara, Anna-Maria Talvikki8,06413,31
I9 Nyström, Sirkku Kyllikki2,99313,19
IV63 Paavolainen, Sara Johanna5,65912,84
V79 Marjokorpi, Jouni Pekka Santeri4,04712,72
II25 Nieminen, Taru Ella Sylvia5,00012,41
III36 Immonen, Maria Elina7,07612,36
I8 Nenonen, Lulu Aino Inkeri2,86612,09
III41 Laitila, Anu Susanna5,68311,54
V81 Nissinen, Riitta Hannele3,30511,44
I11 Piirainen, Leena Aino Kyllikki 1,93611,16
IV58 Jalovaara, Ville4,27411,00
III44 Nurmi, Hannu-Matias4,72010,82
V84 Pulli, Erkki Juhana3,16810,40
I17 Suontakanen, Tapio Johannes1,33310,36
III45 Penkari, Joni Karri Santeri4,46810,18
II20 Balac, (Ansu) Anne-Sophie Madeleine3,5769,93
I18 Sävilammi, Hanna Elina1,3339,67
IV60 Kuisma, Risto Martti Antero3,4479,63
III40 Laaksonen, Petri Kari Olavi3,2129,61
V71 Ilmonen, Jari Aulis3,0329,54
III42 Maskulin, Nina Piritta2,9669,11
I3 Harjunpää, Marika Mataleena1,1439,07
V68 Araneva, Jari Juhani3,0008,80
III52 Virtala, Timo Juhani2,4338,65
IV57 Heikkinen, Markku Tapio2,8858,56
I7 Marjamäki, Pipsa Lotta0,0008,53
II22 Kiviranta, Martti Tapani3,3098,27
III46 Purovaara, Maksim1,4838,24
V75 Kuikanmäki, Kimmo Olavi2,2148,17
I19 Virkkunen, Aarne Arto Kalevi0,0008,06
III48 Rantakari, Markus Ilari1,0567,87
IV56 Eriksson, Soile Johanna1,9457,70
V69 Hakkari, Tommi Gunnar Mikael1,5257,63
III35 Huuskonen, Miikka Johannes0,0007,52
V77 Lehto, Mika Petteri1,4277,15
II30 Tykkyläinen, Maiju Esteri2,5787,09
IV61 Kuntsi, Hanna Karoliina1,5667,00
V73 Koivula, Kaisa Helena1,2746,73
IV64 Turkki, Päivi Helena1,3336,42
V72 Karhi, Kimmo Kalevi1,0566,36
II28 Pietarinen, Pertti Antero1,7006,21
V85 Puusa, Arto Ilmari0,9446,02
IV66 Väisänen, Seppo Ilmari0,9415,92
V76 Laavi, Helena Johanna0,4215,72
II27 Peltola, Lauri Juhana1,0005,52
V82 Piitulainen, Seppo Tauno Olavi0,0005,45
II23 Liesiö, Linda Anna0,8424,96
II24 Miettinen, Elina Martta Kaarina0,0004,51
II29 Rantasalo, Joona Taneli0,0004,14